Marosvásárhely nevezetességei

romana
magyar
  home button invitatie button locatii button elérhetőség
A FERENCES  BARÁTOK  TEMPLOMA  ÉS  KOLOSTORA
Főtér 10 szám

 
A római katolikusok Ferenc-rendi temploma hiányzik a város főteréről, csupán magányosan álló tornya emlékeztet a "Barátok templomára".
A ferences barátok ideérkezését és építkezéseit a Vártemplom épületegyüttese leírásánál már megismertük. A XVIII. században másodízben telepedtek le Marosvásárhelyen. Telket vásároltak a Nagypiac nyugati oldalán, és a Petky család adományából 1745-1747 között felépítették kolostorukat és templomukat. A kolostor építését csak 1777-ben fejezték be, a tornyot pedig 1802-ben. A kolostor mögött a barátok zöldségeskertje terjeszkedett, az udvaron a négyosztályos elemi iskola épülete állt, ahol a fiúgyermekeket oktatták a barátok.

A kolostor a szokásos ferenc-rendi kolostorok mintájára épült belső, zárt udvar alaprajzi elrendezéssel. A teplomot az udvar keleti épületszárnyának hosszában, a piaci házsor vonalában helyezték el. A kétszintes kolostor árkádíves folyosói és stukkódíszes boltozatos cellái és szobái a klasszikus barokk stílusában készültek. A templomhajó és a szentély főpárkánya azonos magasságú volt a későbbi (XIX. századi) szomszédos épületek magaságával, zártsorú épületté vált. . A tér felőli homlokzatára táblát helyeztek: SOLI DEO HONOR ET GLORIA 1777 felirattal.

A templom, valamint a később épült torony a barokk stílus díszítő elemeit és vonalvezetését viselte magán, belső kiképzése a barokk finom ízlésében készült, boltozatos mennyezeteinek és falainak díszítőfestése mind szakavatott mesterek munkája volt. A templom padlózata alatt téglafalakkal épített sírbolt is készült, temetkezési fülkékkel, középfolyósos elrendezéssel.

A műemlékként nyilvántartott ferences templomot, a kolostort és az iskola épületét a Nemzeti Színház építésekor lebontották, a kertet felszámolták. Kegyeletből a templom alatti kriptasort, ahová a lejárat a torony belterületéből indul, megtartották. A templom szép és értékes, ólomba foglalt színes üvegfestményeit (Szent Antal, Szent István, Szent Imre, Szent Ferenc, Jézus Szíve és Szent Erzsébet) a Szabadság úti római katolikus templom építésekor az új templom ablakaiba helyezték el.


(Keresztes Gyula - Marosvásárhely régi épületei)
turnul bisericii franciscane